תלונות סרק במשטרה בראיית בית הדין הרבני

תלונות סרק במשטרה בראיית בית הדין הרבני

תלונות סרק במשטרה בראיית בית הדין הרבני


תלונת סרק כנגד גבר במסגרת הליכי גירושין

נושא תלונות הסרק שמגיש בן זוג כנגד משנהו, ובדרך כלל אשה כנגד בעלה כאשר שניהם בהליך גירושים הוא נושא כאוב המצוי לעיתים מזומנות בכותרות.

עקרונית יכול בעל להגיש תביעת לשון הרע כנגד אשתו או גרושתו במידה והתלונה שהוגשה כנגדו במשטרה התבררה כשקרית או זדונית ואולם בפועל נוכח הסכומים הנמוכים שנפסקים במקרה של לשון הרע במשפחה כדאיות עניין זה מוטלת בספק.

בדרך כלל יהיה שכר הטרחה בתיק מסוג זה – תביעה בגין תלונת סרק במשטרה – זהה לפיצוי שייפסק לגבר שכנגדו הוגשה תלונת שוא כך שיצא שכרו בהפסדו. מובן שאם ניהול התביעה אינו עבור הכסף אלא ממניעים אחרים כמו אגו והחזרת הכבוד האבוד - הרי שהזכיה בפיצוי כספי בגין לשון הרע במשפחה אינה המניע החשוב ביותר אלא הנסיון להוכיח את צדקת דרכך.

 

בתי המשפט וכן בתי הדין הרבניים מתייחסים בחומרה רבה להרחקת בעל עקב שקרים ובידוי ראיות, אך אין הם יכולים למנוע תופעה זו שכן אם נשים יחששו להגיש תלונות מחשש שמא יחוייבו בהוצאות משפט – הרי שמעשי האלימות במשפחה לא ירוסנו.

כך או כך תלונת סרק תיחשב ככזו שחותרת תחת הנישואין בדרך כלל.

בתיק 1101429/2 בבית הדין הרבני האזורי נתניה שמע את הצדדים בסבלנות ובאריכות והחליט לאחר שמיעת הצדדים ועיון בסכומי הצדדים הוחלט לדחות תביעת האישה לשלום בית, ולאור הפירוד הממושך, בית הדין מורה שעל הצדדים להתגרש.

בית הדין סבור שהתביעה לשלו"ב אינה כנה ואינה אמתית. סגנון הדיבור והפעולות של האישה מתחילת הליכים אלו ואף לפני כן, לא מותירים ספק שכך הם הדברים.

 

ובמה דברים אמורים?

האשה הגיעה ביחד עם הבעל למזכירות בית הדין להגיש תביעה משותפת ומוסכמת לגירושין בעבר, וכן ביקשה ממכרה מסויימת שהינה עורכת דין לערוך עבורם הסכם גירושין.

האישה זרקה את הבעל מהבית. ביום הולדת של אחד הילדים האישה זרקה את הבעל מהבית פשוטו כמשמעו. קיללה ואף הזמינה משטרה. אירוע זה מוכיח שהאישה לא חזרה בה מרצונה להתגרש.

תלונת שווא במשטרה, שהוגשה אשר לגביה היא מודה שהבעל לא בא כדי לתקוף אותה אל בא לכבוד יום ההולדת של אחד הילדים בהפתעה. האשה מודה בחקירה כי כאשר הבעל בא הביתה והביא מתנות, הוא לא התכוון לתקוף אותה. האשה גם הודתה כי כאשר הגיע הבעל בהפתעה היא אמרה לו: "קח את הרגליים ולך".

חוסר תום לב. האשה תבעה בביהמ"ש 12,000 שקל למזונות הילדים מאדם שהיא מודה שמרוויח רק 7,000. התנהגות זו מעידה על העדר תום לב לדידו של בית הדין.

מכל האמור, עולה תמונה ברורה שאין כאן כוונה לשלום בית ואין כוונה לחזור לחיים משותפים, אלא שלום בית לצורך מלחמה, נקמה או לצורך הישגים כלכליים כאלה ואחרים, אך לא מרצון ממשי להשיב את השלום למשכנם של בני הזוג.

 

כפיית גט מדין 'רבנו ירוחם'

בתי הדין בשנים האחרונות משתמשים רבות בשיטת רבנו ירוחם המאפשרת לבתי הדין לפסוק חיוב בגט לבני זוג ששניהם אינם מעוניינים זה בזו, אך מסרבים לבצע את נתינת הגט עד חלוף זמן של י"ב חודש:

"מן החומר שבתיק עולה שאכן יש מקום לחיוב בגט. שני הצדדים אינם רוצים זה בזה, כפי שקבע בית הדין האזורי, ועל כך לא הוגש ערעור על ידי המשיבה. אף על פי כן מסרבת המשיבה לקבל גט, כדי להבטיח את ביצוע פסק הדין לחלוקת רכוש שנידון בבית המשפט – אם עמדתה לחלוקת הרכוש לא תתקבל שם וכו'. אנו סבורים שאין להשתמש בגט כמנוף להישגים רכושניים, בנושא שנדון בערכאה אחרת. הצדדים אינם חפצים זה בזה, והדיון נסב כולו על הרכוש בלבד וכו'".

קובע בית הדין הרבני כי כאשר כל צד אינו רוצה לחיות עם זולתו ורק מעגנו לחינם או בעילה שאינה מוצדקת, יש מקום להסתמך על דינו הנ"ל של רבנו ירוחם לשם חיוב גט נגד הצד שאינו מוכן לגרש או להתגרש.

 

תביעה לשלום בית

אשה התובעת שלום בית צריכה לנהוג בהתאם ובצורה עקבית התואמת את רצונה זה. אם הרצון אינו אמיתי כבמקרה שלפנינו והאשה מגישה תלונת סרק במשטרה, או מסלקת את הבעל כאשר הוא מגיע עם מתנות או מגישה תביעה בחוסר תום לב – כל אלו מצביעים על תביעה טקטית ולא על רצון אמיתי בשלום בית ועל כן בית הדין הרבני קובע שעל הצדדים להתגרש ואם יסרב מי מהם תהא גם כפיית גט.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+