קידום הצעת חוק חדשה הנוגעת לאיסור הקלטת שיחות ללא אישור כל המשתתפים בשיחה

קידום הצעת חוק חדשה הנוגעת לאיסור הקלטת שיחות ללא אישור כל המשתתפים בשיחה


קידום הצעת חוק חדשה הנוגעת לאיסור הקלטת שיחות ללא אישור כל המשתתפים בשיחה

 

לפי פרסומים בתקשורת, ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, מתכוון לקדם בקרוב הצעת חוק אשר תאסור על הקלטת שיחות ללא אישור של כל המשתתפים בהן.


מהי האזנת סתר

כיום, על פי חוק האזנת סתר, תשל"ט - 1979, במידה וההקלטה מבוצעת על ידי אחד המשתתפים בשיחה  או בידיעתו -  הרי שאין זו האזנת סתר הנעשית בניגוד לחוק, ולא רק זאת אלא שניתן להשתמש בשיחה שהוקלטה במסגרת הליכים משפטיים, הן בהליכים אזרחיים והן בהליכים פליליים.

כלי זה הוא כלי חשוב ביותר בשירות המשטרה, כוחות הביטחון ועוד. הוא מהווה גם כלי שימושי ביותר במשפטים אזרחיים וגם במשפטי גירושין.

בישראל מעוגנת הסוגיה בחוק האזנות סתר שנחקק בשנת 1979, שעבר תיקון נרחב בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ואחרי דו"ח מבקר המדינה בנושא משנת 1991.

 

יש לציין גם את חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א – 1981, שגם הוא מגן על זכותו של האדם לפרטיות וראיה יכולה להיפסל גם אם אינה האזנת סתר בניגוד לחוק במידה והיא עשויה לפגוע בפרטיותו של אדם.

 

האזנת סתר אסורה, היא הקשבה לשיחה באמצעות מכשיר כשהמאזין אינו צד לה, או לא הסכים לה, או כאשר השיחה לא בוצעה ברשות הרבים. כלומר, מדובר בשיחה פרטית שהתנהלה במקום שהציפייה לציתות אינה סבירה, למשל חדר פרטי או משרד, להבדיל ממקום התכנסות ציבורי כגון קולנוע, מסעדה, פאב או בית מלון, למשל.

 

המסקנות העולות מהאמור לעיל הינן, כי כל אדם רשאי להקליט, גם בסתר, שיחות שהוא משתתף בהן, בלי ידיעת, לא כל שכן, ללא הסכמת הצד השני.

 

למעשה, כל שיחה שלנו עם נציג שירות לקוחות של שירותי תקשורת, חברות ביטוח וכיוצ"ב נותני שירותים למיניהם, בן משפחה, חבר או זר, יכולה להיות מוקלטת ומושמעת באופן חוקי לגמרי. חלק מנותני השירותים אף מיידעים באמצעות תקליט כי חלק מהשיחות מוקלטות לצרכי מתן שירות או בקרה.

יתר על כן, אם המאזין אינו צד לשיחה אך השיחה עצמה בוצעה במקום ציבורי או פתוח – אין זו האזנת סתר אסורה.

 

כאשר מבוצעת האזנה או ההקלטה בניגוד לחוק יש מגבלה משמעותית על השימוש בה, באשר נחשבת היא לפירות העץ המורעל (מונח שנשאב מן המשפט האמריקאי) ובמקרים רבים לא רק שהפעולה תהווה עבירה פלילית, ומי שפועל כך יכול להסתבך בפלילים, היא גם עשויה שלא להועיל למי שמחזיק בראיה שכן במקרים מסוימים לא יתאפשר השימוש בה בהליך המשפטי.

 

מניסיוני אוכל לומר, כי בעוד שבית המשפט לענייני משפחה לא ישמע ראיות שהושגו תוך ביצוע עבירה פלילית, הרי שבית הדין הרבני לא יימנע מלעשות שימוש בראיה, יאפשר הצגתה, גם אם יסתייג מדרך השגתה.

 

בתיקון לחוק משנת 1995 נקבע חריג שלפיו, ניתן להשתמש בתוצרים של האזנת סתר לא חוקית במסגרת הליך פלילי על פשע חמור, אם בית המשפט מצא שהצורך להגיע לחקר האמת עדיף על הצורך להגן על הפרטיות.

 

פסק הדין שניתן בבג"צ לפני עשור, שהוגש על ידי אשה כנגד בית הדין הרבני האזורי והגדול - פסל ראיות שהציג בעל, אשר נכנס לביתם המשותף של הצדדים וצילם את האשה במצב אינטימי יחד עם גבר אחר, וזאת למרות שכאמור הבעל לא פרץ למקום פרטי או בית של אחרים, אלא נכנס לביתו שלו (הגם שכבר לא התגורר בו).

כאמור, הקלטת שיחה אינה אסורה אם צד אחד מודע לה. מנגד, הקלטת שיחה של שני משתתפים כשאף אחד מהם אינו מקליט ואינו מודע להקלטה, תיחשב להאזנת סתר, ולעבירה על החוק שהעונש עליה הוא עד חמש שנות מאסר.

בארה"ב המצב זהה ברוב המדינות, מלבד 12 מדינות שבהן נדרשת הסכמה של שני צדדים כדי שהקלטת שיחה לא תיחשב להאזנת סתר. ככל הנראה ראש הממשלה מסתמך על החוקים התקפים בארצות הברית, על מנת להצדיק את הניסיון שלו לשנות את החקיקה בכל הנוגע להקלטות.

יש לציין, כי בארצות הברית, הגבלות אלה לא תקפות במקרים שרשויות אכיפת החוק נדרשות לבצע האזנות יש כאלה. במקרה זה, נדרשות סוכנויות המודיעין הפדרליות לקבל את אישורו של בית המשפט למעקב ביון זר, או במקרים מסוימים את אישורו של התובע הכללי בלבד.


יוזמת החקיקה עשויה לפגוע ביכולת רשויות החוק לבצע את מלאכתן

אם יוזמת החקיקה תקודם, החוק החדש המיועד לשנות את חוק האזנת סתר, צפוי לפגוע באופן משמעותי ביכולתה של המשטרה לקדם חקירות, ביכולתם של עיתונאים לערוך תחקירים ולעמוד מאחורי הכתבות שפרסמו בלא לקחת סיכונים, וביכולתם של אזרחים להתגונן מפני עוולות צרכניות, שתועדו בשיחות טלפון שניהלו.

גם אם המשטרה תוחרג מהחוק החדש, העברתו של התיקון לחוק, עדיין תחבל ביכולתם של חוקרים לאסוף ראיות מפלילות מוקלטות. כך למשל, היא לא תוכל לעשות שימוש בהקלטות של אזרחים מן השורה שתיעדו עבירה או אמירה מפלילה.


פגיעה בכלי התקשורת

במקביל, העברתו של החוק תחבל באופן משמעותי ביכולתם של כלי התקשורת לבצע את עבודתם העיתונאית: היא תמנע מכתבים לאסוף תיעוד מוקלט של ממצאים וראיות לביסוס תחקירים ותמנע מהתקשורת לפרסם תיעוד מוקלט של שיחות בהן נשמעת התנהלות פלילית או בלתי ראויה.

 

פגיעה באנשי עסקים ובאזרחים מן השורה

גם אנשי עסקים למיניהם ואזרחים מן השורה, שיכולים היו עד כה להיעזר בהקלטות של שיחות שניהלו ,כדי לתעד סיכומים שונים, שנעשו בעל פה, ללא חוזה בכתב - יתקשו לעשות זאת תחת פיקוח החוק החדש המוצע.

הקלטות סתר כיכבו במשפטים פליליים בשנים האחרונות והביאו להרשעות ולהישגים מרשימים לרשויות החוק

הקלטות סתר שיחקו תפקיד מרכזי בשנים האחרונות בכמה פרשיות שחיתות מרכזיות:

שולה זקן, שהייתה מנהלת לשכתו המסורה ויד ימינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, סיפקה במסגרת הסדר הטיעון עמה הקלטות שהובילו להגשת כתב האישום נגד אולמרט בתיק השיבוש, והן לחקירה נגד עורך דינו נבות תל צור.

נהגו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, הקליט אותו מבקש ממנו לשמור עליו בחקירה. מצגר הואשם בהדחה בחקירה בעקבות ההקלטה.

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר, אלון חסן הקליט את עו"ד רונאל פישר והוביל להגשת כתב האישום נגדו, בגין שורה של עבירות חמורות ביותר וככל הנראה הוא לא ישוב להיות עורך דין.

בערוץ 2 פורסמו הקלטות בהן נשמע הרב אליעזר ברלנד מתוודה לכאורה על עבירות מין. כתב אישום הוגש נגדו לאחרונה לאחר שהוסגר ארצה.


ומה עם צילום בסתר?

 

סוגיית הצילום בסתר עמדה לפתחו של בית המשפט העליון, שבחן את קבילותו של תקליטור שתיעד מטפלת סיעודית נוקטת אלימות כנגד הקשישה שבה טיפלה.

 

בית המשפט דחה את טענת הנאשמת שלפיה מדובר בהאזנת סתר והראיה אושרה.

 

נקבע, כי צילום חזותי שאינו כולל תיעוד קולי לא חוסה תחת חוק האזנות סתר וקבילותו כראיה צריכה להיבחן לפי חוק הגנת הפרטיות.

 

גישת המשטרה להצעת החוק הצפויה

המשטרה כבר הודיעה על התנגדותה ליוזמה זו, בשל פגיעה ביכולת החקירה וביעילות חקירות המתבצעות, שנועדו למנוע פשעים או לאתרם בדיעבד.


פגיעה גם במתגרשים

קיים ציבור שלם נוסף שעלול לספוג פגיעה קשה מחוק זה - אנשים הנמצאים בהליכי גירושים.

השימוש בהקלטות ובתמלילים שמוגשים לבית המשפט ומהווים ראיה, הינו נפוץ מאוד בתחום הגירושים ויכול להכריע מחלוקות משפטיות המבוססות על טענות עובדתיות סותרות.

איסוף ראיות בצורה כזו הינו כיום – לפחות עד שינוי החוק – לגיטימי חוקי, ויותר חשוב מזה – יכול להיות מוצג כראיה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.


מהו השימוש הנפוץ ביותר בהקלטות במסגרת תיקי גירושין/תיקי משפחה?

התגוננות מפני תלונות שווא

לעיתים קרובות אני מייעצת לבעלים אותם אני מייצגת, להסתובב עם מכשיר הקלטה בצמידות אליהם 24/7.

נשים רבות אם כי לא כולן סבורות, שאם יבדו מליבן אירוע של אלימות במשפחה יקדמו את תיק הגירושין אותו יזמו וגם הן תזכינה בדרך זו בנקודות וביתרון בהליכים המשפטיים, אם תצגנה את עצמן כקורבן מסכן של אלימות הבעל המתעלל.  תופעה זו הינה שכיחה וכמובן שאחראים לה גם, אם כי לא רק, עורכי דין הנותנים ייעוץ שהינו על גבול הפלילי אם לא מעבר לו.

כחלק מדרך ההתגוננות של גבר במשטרה או בבית המשפט בהליך של צו הגנה בפני תלונה בדויה, הנני מציעה לגברים כאשר הם נכנסים לביתם, בהנחה שבני הזוג עדיין מתגוררים יחדיו – להקליט ללא הפסקה את הנעשה, במשך כל זמן השהות בבית, וכך להפריך תלונה ככל שתהא שקרית ומגמתית.

היה ויהיה איסור על הקלטה כזו כפי שהצעת החוק המתוכננת מכוונת – כיצד יוכל גבר להתגונן מפני תלונת שוא, שהרי זו מילה שלו כנגד מילה שלה, ואנו יודעים למי מאמינים בדרך כלל אם אין ראיה חיצונית (אם התשובה אינה ברורה – אז מאמינים לאשה).

אם יש הקלטה של הקלטה של השיחה שהתקיימה, והגבר עומד על דעתו כי לא היה אלים ולא איים במהלך המפגש עם האשה – הרי שיש בידו להוכיח את טענותיו במידה ותתקיים הקלטה רציפה וברורה. אם לא תהיה הקלטה קרוב לוודאי שהאשה תצא וידה על העליונה.

הרחקת הגבר מן הבית, מעבר לפגיעה בו ולנתק הזמני מן הילדים עד שיוסדרו המפגשים – תגרום לו לתחושת נחיתות בהליך הגירושין ויש לכך השלכות לא חיוביות על התהליך עצמו.

זו אך דוגמא אחת מיני רבות עד כמה שהקלטות הינן חיוניות בהליכי גירושין. במקרה של הקלטה של האירועים בבית, אפשר לברר האם האשה הינה קורבן לאלימות או לאיומים, ואם כך - אזי נכון יהיה להרחיק את הבעל מן הבית לתקופה מסוימת, אך מנגד יכולה ההקלטה להוכיח, כי לא היו דברים מעולם ואזי הבעל לא יורחק מן הבית, והאשה תדע כי הפסידה במהלך כושל זה בו נקטה שלא כדין.

חשוב לציין כי כתוצאה מחשש מאלימות במשפחה, יכול קצין משטרה להרחיק בעל לתקופה שאינה עולה על 15 יום, ובית המשפט יכול להרחיקו לתקופה של מספר חודשים ועד שנה. תקופת ההרחקה נגזרת מחומרת האירוע, וגם למצבם הנפשי של הילדים יש השפעה.

המשטרה או בית המשפט יכולים לרדת לחקר האמת אם תהיה הקלטה של האירוע. במידה והאשה נקטה בתלונת שווא שתתברר כמפרכת ושקרית, היא עשויה להיות מחויבת בפיצוי כספי לבעל.


הוכחה של בגידה

לבגידה יש משמעות מרובה בדיני משפחה. הן בנוגע לגבר והן בנוגע לאשה.

בגידה מוכחת בדרך כלל באמצעות מעקבים וצילומים של אירועים המעידים על בגידה. חוקר פרטי אינו יכול להיכנס לרשות הפרט, ואינו יכול לפרוץ לבית או לבית מלון, על מנת לצלם אקט מיני, אך פעמים רבות די במעקב עד לכניסה לצימר או לבית המלון, ותיעוד של היציאה משם, כדי לשכנע כי יש דברים בגו. לא תמיד מעקב יגלה מקרים של בגידה, ולעיתים יהא צורך לנסות ולדלות ראיות ממיילים, מהפייסבוק ומהטלפון הנייד של בן הזוג, כל עוד לא מבוצעת עבירה על החוק.

מטבע הדברים בני זוג אינם מודים בבגידה בשיחה זה בפני זו. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם בן זוג הודה וביקש מחילה, ואזי הקלטה כזו הינה הוכחה טובה, קבילה ומשכנעת בבית הדין הרבני.

נכון הוא שבמקרים רבים מי שבגד מכחיש אלא אם כן עומת עם המציאות.  במקרה שבן הזוג מודה בשיחה שגם מוקלטת – יש בכך כדי לסייע לצד השני להוכיח את טענת הבגידה מבלי להעסיק חוקרים פרטיים, לבצע מעקבים ולפגוע בפרטיות של הצד השני.

לבגידה יש השלכות בבית הדין הרבני, ויכולות הן לגרום לחיוב בכתובה (את הגבר) או לשלילת הזכות למזונות (לאשה) ועל כן הוכחת בגידה היא כלי חשוב במאבק הגירושין.

אמנם, כאמור לעיל, ברוב המקרים בגידה מוכחת באמצעות מעקבים וצילומים, או באמצעות השגת מידע מהתכתבויות שונות באימייל או בפייסבוק, אך ישנם מקרים בהם בן זוג מתוודה ומבקש סליחה ומחילה, ואזי הקלטה כזו קבילה ותקפה בהליכים משפטיים, ויכולה לסייע עד מאד בהשגת המטרות, בין אם בהשגת עצם הגירושין עצמם, ובין אם בהפעלת לחץ בנושאים רכושיים וכספיים או בנושאי הילדים.


השגת ראיות וזיקות לרכוש מוסתר או מוברח באמצעות דיבוב והקלטת השיחה

לעיתים קיים הצורך לחשוף עובדות אודות רכוש, כספים וכיוצ"ב, באמצעות חוקרים פרטיים. זכור לי מקרה בו ביקשתי מחוקר פרטי לערוך חקירה מקיפה אודות מעמדו והסטטוס (המקצועי, לא האישי) של גבר שהיה מצוי בהליכי גירושין מלקוחה שייצגתי, אשר הציג עצמו שכיר בחברה המשפחתית ועמד על כך שמעבר לשכיר בכיר אין לו כל זיקה לעסקי המשפחה.

שלחתי חוקר פרטי להתחבר עם הבעל, אשר כמובן הקליט כל שיחה ושיחה עמו, ומתמלילי השיחות עלתה בברור העובדה, כי הבעל הינו מנהל בחברה ובעל מניות ולא שכיר כפי שהציג את עצמו, אלא מנהל המקבל החלטות משמעותיות בחברה, המצביעות על היותו אחד מן הבעלים ביחד עם שאר בני המשפחה.

מובן שגילוי כזה משנה את פני הדברים. על מנת למנוע מהאשה להיכנס לנבכי החברה ולמנוע מרואה חשבון שימונה, לחדור לקרביים של העסק המשפחתי הגדול, הציע הבעל לאשה הצעה נדיבה לסילוק כל טענותיה, וכך הגיעו הצדדים להסכם כולל.


חוקרים פרטיים מסתמכים כיום בין היתר ובמידה רבה על הקלטת שיחות עם האובייקט הנחקר

חלק ניכר מעבודת החוקר הפרטי מבוסס – במקרים מסוג זה - על הקלטת שיחות במטרה לחשוף את האמת ולהציגה בבית המשפט או בבית הדין הרבני. במצב הדברים דהיום, הקלטה של שיחה כזו הינה תקינה וחוקית לחלוטין, ואם ישונה החוק, פני הדברים ישתנו גם הם.

ברור שאיסור הקלטת שיחות שאחד מן הצדדים הוא צד להן - יכשיל כל אפשרות לבדוק את האמת לאשורה, והצד החלש בתיקי הגירושין עשוי להיפגע מתוצאה כזו.

 

לא למותר יהא לציין, כי בשיטות משפט שונות מותרת האפשרות לביצוע האזנת סתר כאשר אחד מן הצדדים הוא צד לשיחה, ועל כן הצעת החוק, ככל הנראה ומבלי לקבוע מסמרות,עשויה לפגוע בזכויות בסיסיות ולגרום לצד החלש להיות חלש יותר.

לא למותר יהא גם לציין, כי המשטרה וכוחות הביטחון נעזרים בכלי ההאזנה והקלטת שיחות על בסיס שגרתי ויומיומי, וחבלה בפעולות כוחות הביטחון, הן בתחום הפלילי והן בתחום הביטחוני אינה דבר שאנו יכולים להרשות לעצמנו, כי גם כך המאבק בפשיעה, שלא לדבר על התחום הביטחוני - אינו קל.

אין אלא לקוות, כי האמירה בדבר הרצון לשנות את חוק האזנות סתר תיוותר בגדר אמירה בלבד, ולא תבוא לידי ביטוי בניסיון חקיקה או תיקון חוק האזנות סתר. 

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+