מהו יורש אחר יורש ומהן מגבלות היורש הראשון

מהו יורש אחר יורש ומהן מגבלות היורש הראשון

מהו יורש אחר יורש ומהן מגבלות היורש הראשון


הסב ערך צוואה בעדים

יהודה, אביו של יונתן בנו היחיד, הנשוי למריסה בנישואין שניים, ערך צוואה בעדים בה קבע כי יונתן יירש את כל רכושו, ולאחר פטירתו של יונתן יירשו אותו ילדיו, מהנישואין הראשונים למיכל.

זוהי ההוראה הקרויה יורש אחר יורש, המעוגנת בסעיף 42 רבתי לחוק הירושה.

יונתן אם כן, מנוע מלהוריש בצוואה שיערוך את הרכוש שירש מאביו יהודה, לכל אדם אחר זולת ילדיו שצוינו בצוואת סביהם, בבחינת יורש אחר יורש.

 

מהו יורש אחר יורש

סעיף 42 לחוק הירושה מאפשר למוריש, הוא בעל הרכוש, לקבוע באמצעות צוואה, כי מיד עם פטירתו יירש אותו אדם פלוני, ולאחר מותו של היורש הראשון, יירש את העיזבון אדם אחר.

היורש הראשון מנוע מלהוריש באמצעות צוואה את הרכוש שירש מן המנוח לאדם אחר זולת מי שהמנוח ציין בצוואתו. משמע אין היורש הראשון רשאי לערוך צוואה ובה לתת הוראות הסותרות את הצוואה המקורית בכל הנוגע לרכושו של המנוח.

לאחר פטירתו של המוריש, עד לפטירתו של היורש הראשון, קיימת תקופת ביניים, ובה היורש הראשון רשאי להשתמש ברכוש ו/או בכספים שירש לפי ראות עיניו.

 

מסלול עוקף צוואה על משקל מסלול עוקף בג"צ

יונתן מנוע אם כן, מלהוריש את הרכוש שירש מאביו למריסה, אך כל עוד הוא בין החיים יכול הוא לבזבז את כל כספיו על מריסה ואף ליתן לה מתנות וגם למכור את הרכוש שירש מאביו, ולתת סכומי כסף נכבדים למריסה, ובכך לרוקן מתוכן את הוראת אביו, אשר ככל הנראה לא היה מעוניין שמריסה תשים את ידה על עזבונו.

על פי החוק, היורש השני מקבל בעת פטירתו של היורש הראשון את מה שיישאר מן העיזבון. אמנם היורש הראשון יכול ליהנות מחלקו בירושה, אך הוא מנוע על פי החוק לפגוע בחלקו של היורש הבא בדרך של צוואה.

 

אם אין הגבלות יכול היורש הראשון לרוקן מכל תוכן את ההוראה של יורש אחר יורש

משמע יונתן יכול לרוקן מכל תוכן את רצונו של יהודה אביו, רצון אשר הובע בצוואתו, ואמנם מנוע הוא מלהוריש למריסה את הרכוש שירש מאביו, אך כל עוד הוא בין החיים וכוחו במותניו יכול הוא לבזבז את כל מה שיש בעזבון על מריסה, וכך לעקוף את הוראת אביו, אשר היה מעוניין להעניק רכושו לנכדיו, ולא לכלתו השניה, שככל הנראה לא אהב.

לדוגמה, אם היורש הראשון ירש דירה אשר הייתה בבעלותו של המנוח ונאמר כי לאחר מותו של היורש הראשון עליו להעביר את הנכס ליורש שני, היורש הראשון מנוע מלהורות בצוואה על העברת הדירה לאדם אחר. יחד עם זאת יכול הוא למכור את הנכס ולבזבז את הכספים.

בית המשפט העליון קבע בפסיקתו כי אמנם היורש הראשון רשאי לעשות בירושה כבשלו, אך מצופה ממנו בהיבט המוסרי ולא המשפטי לשמור על הנכסים באופן סביר כדי שגם היורש השני יוכל ליהנות בבוא היום מן העיזבון.

יפים לכך דבריו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר משה לנדוי  בע"א 598/75:

"[...] שלמרות התוצאה הדווקנית הנובעת מסעיף 42 של החוק, הרי רוח כל צוואה כזאת ליורש לאחר יורש היא שהראשון ישמור על הנכסים במידת האפשר והמתחייב מן הנסיבות, להנאתו של היורש השני. אבל אין זאת אלא חובה מוסרית שאין בצדה חובה משפטית. אם אמנם העדיף המשיב דנן את בתו הצעירה בתתו לה את עיקר הנכסים שירש מאשתו - ודבר זה שנוי עדיין במחלוקת, כי הרי הוא טוען בהליכים אחרים שהנכסים היו תמיד שלו - הרי זה עניין בינו ובין מצפונו."

 

אם אתם חושבים להכניס לצוואתכם הוראת יורש אחר יורש הגבילו באופן מפורש ובשפה ברורה את זכותו של היורש הראשון לנהוג במה שירש מכם, באופן חופשי ולעשות בו כרצונו. זאת אם אכן רצונכם לנסות ולשמר את הנכסים גם עבור היורש השני לכשיגיע תורו.

כאשר עורכים צוואה לא יהיה זה חכם להמעיט בערכה, ואין לעשותה כלאחר יד אלא עם בעל מקצוע מיומן ולאחר השקעת מחשבה מרובה. הנכם מוזמנים להתקשר ולהתייעץ עם משרדנו העוסק בתחום זה למעלה מ- 30 שנה.

רצוי ואף חובה לפנות לעו"ד מקצועי ומנוסה שמומחיותו בתחום שכן הניואנסים הקטנים בניסוח צוואה, צריכים להיעשות בדרך מקצועית ועל ידי מומחה.

ניסוח משפטי נכון של הצוואה יכול היה להגביל את יכולתו של היורש הראשון, יונתן, לעשות ברכוש ככל העולה על רוחו ולרוקן מכל תוכן את ההוראה בדבר יורש אחר יורש, ולרסן אותו כך שהכספים יישארו לנכדיו וכך גם כלל הרכוש.

לדוגמה, המוריש, יהודה, יכול לכלול בצוואתו סעיפים מגבילים מכוח סעיף 45 לחוק הירושה כגון מניעה מן היורש למכור נכס מקרקעין, ואז הוא מוודא כי הנכס אכן יגיע ליורש השני.

אפשרות אחרת העומדת בפני יהודה היא הורשה ישירות לנכדים תוך הענקת הפירות של הנכס ליונתן, דהיינו שימוש בנכס או בדמי השכירות, המתקבלים ממנו וכך הושגו שתי המטרות.

צוואה בדרך של יורש אחר יורש מוגבלת לשני יורשים בלבד, שכן על פי התפיסה יש גבול עד כמה יכול אדם לשלוט מן הקבר לעולמי עד ולשנים ארוכות.

כך או כך רצוי להפעיל שיקול דעת ולבחון את היתרונות והחסרונות בכל פתרון מוצע ולא לחתום על צוואה לאחר חשיבה שטחית וכלאחר יד.

צוואה בדרך של יורש אחר יורש היא מסמך משפטי מורכב אשר מומלץ לערוך באמצעות עורך דין העוסק בצוואות וירושות וזהו תחום התמחותנו.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+