מהו המשקל שיש לתת לרצון הילד שהוריו התגרשו לפגוש או לא לפגוש באחד ההורים

מהו המשקל שיש לתת לרצון הילד שהוריו התגרשו לפגוש או לא לפגוש באחד ההורים

 

מהו המשקל שיש לתת לרצון הילד שהוריו התגרשו לפגוש או לא לפגוש באחד ההורים

 

האמא אמרה לילד שככל שהדברים תלויים בה הוא לא חייב ללכת לביקור אצל האב

כן. זה קורה לפעמים. ישנן אמהות נהדרות שמבינות את חשיבות הקשר בין ילד לאב וישנן אמהות שחשיבות הקשר בין ילד לאב נבצר מבינתן או שהן מלאות משקעים בשל הליך הגירושין וזוהי דרכן להגיב על עוול שנגרם להן לתפיסת הסובייקטיבית.

לא כל אם מבינה את חשיבות הקשר בין הילדים לאביהם. כאשר מדובר במערכת יחסים בין ילד לבין ההורה הלא משמורן, הרי שהרבה מאד תלוי במסרים הגלויים והסמויים שההורה המשמורן משדר לילד בכל סוגית הסדרי המפגש.

גישה זו של האם, אינה מקובלת בדרך כלל על בית המשפט ובהרבה מקרים ייאמר כי גישה כזו פוגעת בילד. ילד להורים גרושים צריך לדעת כי עליו להיות בבית שני הוריו, והעניין אינו נתון להחלטתו או לשיקול דעתו, ולבטח לא כאשר הוא רך בשנים.

כפי שלא שואלים ילד, האם הוא רוצה לצחצח שיניים, להתרחץ, להתלבש, לאכול וללכת לישון, ועליו לדעת כי זה חלק מאורח חיים שגרתי, כך ילד גירושין צריך לדעת כי ביקוריו אצל אביו הם חלק מאורח חייו, והנושא אינו בר ויכוח או למשא ומתן עם הילד.

 

אין להתיר לילד את האפשרות לעשות מניפולציות על הוריו או מי מהם

הדברים הבאים נכתבו על ידי בית המשפט באחד מפסקי הדין, ביחס למעמדו של ילד, כמי שמחליט ביחס לזמני הביקורים אצל הוריו הגרושים כאשר בית המשפט אינו מקבל גישה זו שיש להתיר לילד לשלוט בעניינים ולקבוע עבור עצמו, במקום להיות ממושמע ולקבל את ההוראות של הוריו:

"קבלת גישתו של האב, לפיה הבן לבדו הוא זה שיקבע את זמני הביקורים ומשכם, תפגע בילד בהווה, ובעיקר בעתיד: בהווה - כל החלטה כזו תיצור מתח בין הילד לבין  שני הוריו (ההורה שביקש הגדלת זמני ביקורים ונענה, ירגיש חובה לרצות את הילד על כך שנענה לבקשתו, ואילו ההורה האחר - ירגיש קיפוח, והדבר יקרין על הילד), בעתיד - הילד ייהפך, בהדרגה (ולגבי ילד חכם ומוכשר כמוהו, ייתכן והדבר יקרה תוך זמן קצר), לבעל יכולת 'לתפעל' את שני הוריו ולתמרן אותם. מכאן קצרה הדרך לכך שהילד ירכוש יכולת מניפולטיבית כלפי הוריו. תכונה שלילית זו, תזיק לילד, שכן במגעיו עם העולם החיצוני יניח הוא כי כך משיגים דברים. מובן מאליו, כי דרך זו של הכנה לחיים היא מעוותת, ותגרום לנזק לטווח ארוך, הן ביחסיו עם חבריו, ואולי אף בעתיד כאשר ירצה להינשא ולהיות הורה בעצמו".

כוחם של דברים אלה יפה לכל גיל, שכן ככל הנראה המבוגרים – לדעת בית המשפט - אינם מעריכים די את עומק הבנתם של הילדים. גם בגיל שלוש וחצי יכול להפעיל ילד מניפולציה כלפי הוריו, ויש לעשות הכול כדי למנוע מצב זה.

 

חובתו של בית המשפט והדרך הנכונה בה יש לראות את הדברים

חובת בית המשפט הינה לראות את טובת הילד, הן מנקודת מבטו הוא והן כבנם של שני הוריו. אין די בכך שאחד מן ההורים חושב, סובייקטיבית, כי יש לשמור על הילד או להגן עליו או למנוע קשר בינו לבין ההורה השני, מנימוקים שהוא סבור כי הם טובת הילד.

רק נקודת מבט רחבה, שתחילתה בצורכי הילד וזכויותיו והמשכה בזכות ההורים לגדל את ילדם, כחלק מהאוטונומיה של המשפחה, שעל החברה לכבד ולהגן עליה  - היא זו שמאפשרת פסיקה מאוזנת ביחס ליחסי הורים וילדים.

או בקיצור ובמילים פשוטות: ילד זכאי וצריך ליהנות משני ההורים והדרך לגדול בריא בנפש גם כאשר ההורים התגרשו היא קשר מקסימאלי עם כל אחד מהם.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+