כיצד יכול יורש בפוטנציה לוודא כי צוואה תקויים

כיצד יכול יורש בפוטנציה לוודא כי צוואה תקויים

כיצד יכול יורש בפוטנציה לוודא כי צוואה בה הוא זוכה בחלק או בכל העזבון או במנה מן העזבון תקויים

 

הרבה מאד פעמים עומד יורש פוטנציאלי של מנוח שהלך לבית עולמו ואשר ערך צוואה בעדים – בפני חשש שמא הצוואה לא תקוים, אם אחד היורשים האחרים או מי שיכול להיות יורש, הגם שלא אוזכר בצוואה – יגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה.

כל מי שמחזיק בצוואה קודמת של המוריש שהלך לבית עולמו וכל מי שהינו יורש על פי חוק הירושה יכול לפחות לכאורה להגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה, ואזי ייערך דיון בבית המשפט לענייני משפחה, האם יש לקיים את הצוואה האחרונה אם לאו, האם לקיים את הצוואה שקדמה לה מבחינת זמנים אם לאו או שיש להתעלם משתי הצוואות גם יחד ולפעול על פי חוק הירושה.

כל אחת מהאפשרויות הללו וגם אחרות יכולות להתקיים, ואזי מי שאוחז בידו צוואה בה הוא יורש – יכול להיות בסיכון שמא הצוואה לא תקוים והעיזבון לא ייפול לחיקו והוא יצא בלי מאומה או רק עם חלק מהעיזבון.

 

כיצד אפשר לוודא כי צוואה שערך מנוח תקוים

פתרון של 100 אחוז אין לעולם ואי אפשר לתת בטחון מלא כאשר מתקיימים הליכים משפטיים ואולם ישנן פעולות שניתן לעשות מבעוד מועד בתכנון מוקדם שתגדלנה את הסיכויים שלכם לזכות בהליך ובקיום הצוואה.

 

איסוף מידע וראיות כמו גם עריכת תחקור

משרד עורכי הדין בו בחרתם לטפל בעניינכם צריך להיערך מראש לכל תסריט אפשרי. על המשרד לנתח מבעוד מועד את הראיות המצויות בידינו ולפעול לצורך איתור ראיות אחרות וחדשות וכן איתור עדים נוספים אשר יחזקו את התשתית העובדתית והמשפטית ויסייעו לנו לשכנע את בית המשפט שהצדק עימנו.

אפשר לכתוב התנגדות בשפה רהוטה עם טיעונים משפטיים מרשימים אך אם ההתנגדות אינה מחזיקה מים, יהא הניסוח מרשים ככל שיהא – ההתנגדות לצוואה לא תתקבל, והרבה מאד תלוי בעובדות ובראיות שהוצגו.

כך לדוגמא במקרה בו קשיש שהיה מאושפז בבית חולים חתם על צוואה ולאחר מכן נפטר – מומלץ לפנות לבית החולים או בית האבות או המוסד הסיעודי ולתחקר את עובדי המוסד על מנת להוציא מהם מידע שיסייע לנו לפי המטרה שרוצים להשיג.

אם אתם הצד המעוניין לקיים את הצוואה עליכם לשוחח עם אנשים שיחזקו את הטענה כי המנוח היה כשיר, הבין מה הוא עושה, שוחח עם אנשים, דיבר לעניין, היה מסוגל לבצע פעולות ולפחות פעולות פשוטות ויומיומיות והתמצא במקום ובזמן.

אם אתם הצד המעוניין כי הצוואה לא תקוים עליכם לחפש אנשים שיתנו לכם מידע הפוך אודות המנוח כגון: תלות מוחלטת בצוות הרפואי ובמי שנהנה מהצוואה, בלבול, דמנציה, חוסר התמצאות במקום ובזמן וכיוצ"ב העדר כשירות.

אין ספק שקל לכתוב סיפורים מנוסחים היטב במסגרת התנגדות לצוואה או בתגובה להתנגדות לצוואה, אך התיק יקום או ייפול על ראיות.

התנגדות לצוואה שהינה התנגדות סרק שתוגש, במידה ויתברר לבית המשפט כי אין בה מאומה וכי הטענות לא מבוססות על חומר ראיות ו/או על העובדות שניתן להוכיח – תידחה והצד המפסיד יחויב בהוצאות משפט לא מבוטלות.

לאור המפורט לעיל חשוב גם לפנות למשרד עורכי דין אמין ומקצועי עם יושרה שיאמר לכם האם קיים סיכוי אם לאו וכן אם החלטתם לפעול – כדי שתהיה הכנה יסודית מבעוד מועד עוד טרם התחלת ההליך המשפטי על מנת לאסוף ראיות ומידע שלא ניתן יהיה להגיע אליהם לאחר שהצד השני ידע כי הנכם מתכננים מהלך משפטי.

כך למשל שיחה עם אנשים שיודעים על הרקע של הכנת הצוואה ועל רצון המנוח צריכה להיעשות מבעוד מועד לפני שהצד השני יודע על תוכניותיכם לתקוף את הצוואה או לאשש אותה ולקיים את הצוואה.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+