דודו אהרן והסרוב לחתום על הסכם ממון

דודו אהרן והסרוב לחתום על הסכם ממון

 

דודו אהרן והסרוב לחתום על הסכם ממון

מאז שנודע דבר הפרידה בין הזמר דודו אהרן לבין בת זוגו שהיתה אף מיועדת להיות אשתו - החלו השערות רבות בנוגע לפרידה, וביניהן עלתה גם הטענה לפיה שיר סירבה לחתום על הסכם ממון.

אם וככל שהדברים נכונים הרי שעובדה זו מחזקת את גירסת אמו של דודו אהרן שהיתה מעוניינת – לפי טורי הרכילות – להפריד בין בנה לבין כלתו לעתיד – מאחר ולדידה - שיר נמצאת עם דודו אהרן בשל מצבו הכספי השפיר ולא בשל אהבה.

כמובן שאין לדעת מהי האמת, ואלו דברים הצפונים בלב אדם, ואולם מעניין יהיה להציג דעות בעד ונגד חתימה על הסכם ממון של בני זוג אשר אחד מהם הוא אדם מפורסם ובעל ממון ניכר.

 

בעד חתימה על הסכם ממון

דודו אהרן הוא זמר מפורסם ומצליח ומן הסתם עלה בידו להרוויח הון ולהיות אדם עשיר כתוצאה מהופעות מרובות ומההשקעה בקריירה שלו ובמיוחד לאור ההצלחה שנחל. לפיכך אין כל סיבה שלא יגן על הממון שצבר לפני הנישואין או יצבור לאחריהם, שכן הכנסתו נובעת מכשרונו האישי ואין כל סיבה לחלוק את הממון הרב עם בת זוג כזו או אחרת, אם הנישואין יעלו על שרטון ולמרבה הצער יסתיימו בגירושים.

בהסכם ממון כזה לא חייבים להסכים על הפרדה רכושית מלאה ובעל הממון יכול להעניק בהסכמה סכום מסוים או רכוש מסוים למקרה של פרידה כך שבן הזוג שאין לו קריירה משגשגת לא יצא עני מרוד או כשידיו על ראשו, אלא עם רכוש כלשהו שיכול ללכת ולגדול הדרגתית ככל ששנות הנישואין מתקדמות.

 

הצעה לחלוקת רכוש מדורגת

מקובל גם לקבוע תנאים המשתנים עם השנים. כך למשל אפשר להסכים על דירוג מסוג זה, כהצעה תיאורטית בלבד ללא התייחסות ספציפית לזוג כלשהו:

 

שנות נישואין             אחוזים ברכוש

עד 5                                                0

5-10                                             10%

10-15                                           15%

15-20                                           25%

25 ומעלה                                    35%

 

הדבר נותן וודאות ובטחון לכל צד היכן הוא עומד, ואזי אפשר להניח בצד את הסכם הממון ולהתייחס לכך רק במקרה של קרע בנישואין שבר או משבר, אך לאחר חתימתו של הסכם ממון ניתן להמשיך בחיים השגרתיים ולמעשה לשכוח ממנו ולהתעלם מקיומו של חוזה אשר רלוונטי רק במקרה של משבר ממשי.

לעריכת הסכם ממון ישנם יתרונות רבים, החל מהגנה הוגנת על רכוש אשר צד מסוים עמל והשיג אותו) ועד למניעת תנאים סחטניים במקרה של פרידה בעתיד (במיוחד במקרים רגישים כמו בגידה או פגיעה אחרת באמון).

עוד היבט של הסכם ממון הינו "הרגעת" הצד היותר אמיד, שבן הזוג לא נישא לו אך ורק מסיבות כלכליות אלא במיוחד מאהבה, אם לא רק.

הסכם ממון עשוי למנוע הליכים משפטיים קשים וארוכים במקרה של גירושין.

הסכם ממון מגן בפני דרישות בלתי הגיוניות או ניסיונות לסחיטה של בן הזוג, אשר אינו חפץ בגירושין. אם קיים הסכם ממון מאושר ותקף, ניתן לאכוף את ההסכם ולכפות את ביצוע תנאיו .

הסכם ממון יוצר יציבות וביטחון במערכת היחסים בין בני הזוג. כל צד יודע את מצבו הכלכלי אם יתרחשו פירוד או גירושין ובהתאם לכך יכול לכלכל את צעדיו.

במקרה של זוגיות שנייה או שלישית - הסכם ממון מגן על ילדים מנישואים ראשונים ועשוי למנוע מתיחות ולשפר את היחסים בין הילדים מהנישואים הראשונים לבין בן הזוג של האב והאם מנישואים שניים.

הסכם ממון יוצר הגנה מפני נושים של אחד מבני הזוג, מעניק הגנה לבן הזוג ומונע אפשרות כי נושים יפגעו בזכויותיו.

הסכם ממון הקובע חלוקת רכוש מיד עם הפרדות הצדדים, מאפשר חלוקת רכוש מיידית במקרה של פרידה ואין צורך לחכות לאחר מועד סידור הגט לצורך חלוקת הרכוש, כפי שקובע החוק.

 

חסרונות בעריכת הסכם ממון

רוב הזוגות הצעירים נישאים מתוך אהבה אמיתית וכנה ולא מתוך שיקולים כלכליים או מתוך רדיפת בצע. דרישת אחד הצדדים לעריכת הסכם ממון גורמת לתחושה קשה, לפגיעה ביושר ולעלבון אצל בן הזוג השני. דרישה שכזו אף גורמת לחוסר ביטחון ומעלה את האפשרות של כשלון חיי הנישואין, וזאת עוד לפני החתונה.

לעיתים צד חושש שמא סירובו לחתום על הסכם הממון יתפרש כרצון בממון בן זוגו, כשהאמור אינו נכון כלל. במצב דברים זה ייתכן שתבוטל החתונה.

הידיעה על הסכם ממון המונח במגירה במהלך חיי נישואין, עלולה לגרום למתחים רבים בין בני זוג – מתחים אשר לא היו נוצרים אלמלא היה נערך הסכם שכזה.

אם נחזור לעניין דודו אהרון הרי שמצופה מבת זוג של אמן בשיעור קומה כזה להיות עזר כנגדו, לתמוך בו, לגדל את ילדיו ולחיות בצילו. על כן אין סיבה שאשה לא תקבל מחצית או חלק אחר מכל הרכוש והכספים כתגמול על השקעה מרובה הן בבן הזוג עצמו והן במשפחה ובילדים. שהרי לה אין הזדמנות לייצר קריירה מסוג זה אם עומדת היא לצידו של בן זוגה ותומכת בו.

יש בכך כדי לנבא את העתיד ולומר לבן הזוג כי קיים סיכוי לגירושים, בשעה שהאהבה פורחת ואין מקום בסיטואציה כזו לחשוב על גירושין בבחינת נבואה המגשימה את עצמה.

יש גם משהו מעליב בדרישה לחתום על הסכם ממון דרישה שבעצם אומרת שלא סומכים על בן הזוג השני וכי רואים פוטנציאל למריבה על הרכוש והכספים.

החיסרון של הסכם יחסי הממון הוא החשש מפני פגיעה בכבודו של הצד החלש או קיפוח זכויות של הצד שהינו פחות חזק כלכלית (ובמיוחד כאשר קיים פער כלכלי משמעותי בין הצדדים) תוביל לסיום הקשר בין הצדדים.

יחד עם זאת עורך דין מנוסה יודע להגן על האגו השברירי של מי הצדדים, בדרך של ניסוח נכון וראוי של סעיפיו השונים של הסכם הממון.

 

סיכום

אם משקללים את הבעד והנגד הרי שבכל מקרה של פערים כלכליים ניכרים בין צדדים או של אדם עם קריירה מיוחדת או משגשגת מומלץ מאד לערוך הסכם ממון.

במקרה ומדובר בזוג צעיר שכל אחד מגיע עם מעט או המגיעים לנישואין עם רכוש או כספים בשיעור שווה או דומה הרי שראוי לשקול את הנושא, שהרי יתכן ואין  בכך טעם.

 

 

 

 

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+