בית המשפט המחוזי קיבל בקשת רשות ערעור על פסיקת מזונות בנוגע לאשה והתערב בהחלטה זמנית

בית המשפט המחוזי קיבל בקשת רשות ערעור על פסיקת מזונות בנוגע לאשה והתערב בהחלטה זמנית

 

בית המשפט המחוזי קיבל בקשת רשות ערעור על פסיקת מזונות בנוגע לאשה והתערב בהחלטה זמנית

 

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים פסק מזונות זמניים עבור ארבעת הילדים של בני זוג המצויים בהליכי גירושין אך נמנע מלפסוק מזונות לאשה

אם לארבעה ילדים הגישה תביעת מזונות וכן בקשה לפסיקת מזונות זמניים הן עבורה כמזונות אשה והן עבור הילדים והכל בצל סכסוך גירושים שלה ושל בעלה אשר לטענתה הינו אדם אמיד ביותר, בעל חברה, המעסיק 12 עובדים ומשתכר סכומי עתק.

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים פסק מזונות זמניים נמוכים יחסית לארבעת הילדים, ואולם סירב לפסוק מזונות זמניים לאשה למרות שבני הזוג עדיין נשואים ולמרות שהאשה לא עבדה במהלך חיי הנישואין ואין לה מקור פרנסה אחר (מלבד דמי שכירות מחנות בסך של 2200 ₪) בנימוק לפיו יכולה היא לצאת לעבוד.

האשה לא אמרה נואש והגישה בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי והנושא הגיע לפתחו של כב' השופט דרורי אשר מצא לנכון לקבוע כי נפלה טעות בפסיקתו של בית המשפט לענייני משפחה בסרבו לפסוק מזונות אשה.

בית המשפט המחוזי קבע, כי לאחר שעיין בחומר, נראה  כי בית משפט קמא לא פסע בדרך שהותוותה בפסיקה וכפי שפורט בבר"ע 05/1081 ,שבה הוסבר כי אמת המידה למזונות זמניים אינה צרכים מינימליים, אלא המשך רמת החיים של המשפחה.

נוכח קביעה זו שהינה תואמת את ההלכה הפסוקה לפיה מזונות זמניים צריכים לקבע מצב קיים ולא להיפסק בצורה מינימלית בלבד הגדיל בית המשפט המחוזי את סכום המזונות.

יתרה מכך, קביעתו של בית משפט קמא, לפיה לצורך מזונות זמניים יש להניח  כי אישה שהיא עקרת בית צריכה לצאת לעבודה,  אינה מקובלת על בית המשפט ואינה תואמת את ההלכה הפסוקה וודאי שלא בנתוני תיק ספציפי זה בו האשה לא עבדה בפועל וטיפלה בילדי בני הזוג.

לפיכך מצא בית המשפט המחוזי לנכון לפסוק מזונות זמניים לאשה ולא רק לילדים.

 

בית המשפט לערעורים כנוהג אינו מתערב בפסיקת מזונות זמניים שכן בית המשפט לא נכנס לעובי הקורה ואולם במקרה מיוחד זה התערב בית המשפט בפסיקה ושינה אותה

אמנם בדרך כלל הנוהג הוא שבית המשפט המחוזי לא מתערב במזונות זמניים ולא משנה קביעות זמניות של בית המשפט לענייני משפחה, וממתין לשמיעת הראיות והצגת ההוכחות על ידי הצדדים ואולם לנוכח הפסיקה השגויה שככל הנראה גרמה לקיפוח של האשה והילדים מצא בית המשפט המחוזי לנכון לשנות את הפסיקה, לפסוק מזונות זמניים לאשה וכן להגדיל את המזונות שנקבעו לילדים כמזונות זמניים.

 

התוצאה הסופית

בית המשפט לענייני משפחה פסק 4,000 ₪ כמזונות זמניים לארבעת הילדים בצירוף כל הוצאות אחזקת הבית, ובית המשפט המחוזי הגדיל את החיוב ל- 6,000 ₪.

חיובו של הבעל למזונות האשה הועמד על 2,500 ₪.

ובנוסף שינה בית המשפט המחוזי את חלוקת ההוצאות החריגות בין ההורים ובמקום חלוקה שווה ביניהם כפי שבדרך כלל מקובל, הועמד חיובו של האב להוצאות חינוך ולהוצאות רפואה בשיעור של 80% ונקבע כי האם תשלם את יתרת 20 האחוזים של הוצאות אלו.

בית המשפט המחוזי התבסס בין היתר על העובדה שבכל הנוגע להכנסות ורכוש האב הנתבע רב הנסתר על הנגלה ונראה שהעדר שקיפות הכריע את הכף לחובת האב.

מובן שבשלב זה של מזונות זמניים שום דבר אינו וודאי או בטוח ובית המשפט לענייני משפחה שייכנס לעובי הקורה וישמע את הראיות יכול לשקול מחדש את הדברים ולפסוק בסופו של דבר סכומים שונים.

יתר על כן אם הצדדים יתגרשו יפקע ממילא חיובו של הבעל במזונות אשה.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+